A8003A 4GB DUAL Channel PCI-E Fibre Channel Host Bus Adapter
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: A8003A
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- Host Bus Adapter
- 4Gb
- Fibre Channel
- PCI-Express
- Dual Port
- Retail Part #: A8003A
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
The HP StorageWorks FC2242SR 4Gb PCI-E DC HBA for Windows and Linux now supports customers currently running ProLiant Servers that have PCI-Express I/O slots in them. This HBA is the first 4Gb product to support this new I/O bus architecture. This product now gives customers the ability to use the higher performance I/O bus to connect to their HP StorageWorks arrays.
Host Bus Adapter Specification |
|
| Brand: | HP |
| Device Type: | Host Bus Adapter |
| Data Transfer Rate: | 4Gb/sec |
| Product Line: | Storage Works |
| Host Interface: | PCI Express |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Compatible Slots: | 1 X PCI Express |
| Interface Type: | Fibre Channel |
| Number of Ports: | Dual |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Slot Type: | PCIe to Fibre Channel |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications |
|
| Weight: | 6.0 lb |
| Height: | 2.54 in |
| Depth: | 6.6 in |
| Width: | 9.76 in |
Miscellaneous |
|
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| HP ProLiant DL/ML/SL servers | ||